Minu esimene dividendiaktsia ja löön oma rahaasjades korra majja!

Täna jagan teiega mitut suurt otsust: esimene on see, et otsustasin lõpuks ära, mis värvi kardinad ette panna ja siis ma käisin USA börsil ühte dividendiaktsiat šoppamas ja siis viimasena natuke sellest, kuidas kavatsen korra majja lüüa oma rahaasjades (vihje: beans&rice, rice&beans).

Ajalugu näitab, et ostsin oma investeeerimiskontole elu esimese aktsia 16.01.2017 Tallinna börsilt (mul on excelis iga ost ja müük kirjas). Mu investeerimiskontole oli käesolevaks kuuks kogunenud üle 4000 € vaba raha, millest osa on sinna kunagi lähetatud säästuraha ja osa on püütud kinni aktsiate müügitulust. Pärast kuude pikkust analüüsi ja kaalumist ostsin lõpuks investeerimiskontole esimest korda elus aktsia USA börsilt. Uskumatu jah, ma teen ühes kuus oma brokeri kaudu sada kauplemistehingut aga ma ei ole tõesti mitte kunagi varem investeerimise eesmärgil välisaktsiaid ostnud. Tahtsin alustada juba detsembris 2019 aga siis paari kuu pärast läksid asjad õige hapuks ja ma otsustasin hoopis USA börsil kauplema hakata. No vot, ei tea, kuidas see otsus nii ülepeakaela sündis, ilmselgelt ei maksaks minusugustele näiteks PIK-i kontot luua – kogu raha seisaks kas sulas või mõnes kahtlases aktsias. Kauplemisel on risk nii väike – esimese vastutuulega müün ruttu ära ja olen kähku lahti saanud. Investeerimisel näen ma palju suuremat riski – kui taipan, et aktsia ei vasta enam investeerimisteesile ja tuleb maha müüa, siis selleks ajaks on ventilaator juba pikalt ringi käinud. Õeh. Siiani istun ju mingite “tallinkite” otsas, mis ei täida ühtki eesmärki. Ma lihtsalt ei suuda võtta vastu 30% kahjumit aga näiteks 3% võtan hea meelega.

Kolme kuu eeltöö tulemusena sündis 20-leheküljeline excel ja esimeseks ostuks osutus energiasektori ettevõte Enbridge Inc. (ENB), mis on tegelikult Kanada firma ja tegeleb nafta ja maagaasi transpordiga. Minu treenimata silmale paistab ENB olevat energiavaldkonnas peaaegu adekvaatsete fundamentaalidega ettevõte ja nitševoo dividendiaktsia. Selline fifty-fifty, midagi hiilgavat ei ole. Dividenditurvalisuse skoor on kõigest 57. Teine ettevõte, mida võrdluseks kasutasin, oli Magellan Partners L.P. (MMP) aga sellel ettevõttel on minu hinnangul rahavoog nõrgem ja dividendiajalugu ka lühem.

Ma olen otsustanud mitte valida selliseid aktsiaid, millel on dividendide turvaskoor üle 90 ja pikaaegne dividendisaagikus 1-3%, vaid alustan esimeste ostudega veidi riskialtimalt. Katsun esialgu vältida lihtsalt neid ettevõtteid, mille müügi ja kasumlikkuse numbrid on dividendide väljamaksmiseks mittejätkusuutlikud.

ENB on dividendimakseid tõstnud järjestikku 25 aastat ja praeguselt hinnalt on dividendisaagikus 7,1%. Dividendikasv on viimased 10 aastat olnud väga kiire. Üks ohu märk on aga see, et dividendi väljamaksemäär (DCF) on aasta-aastalt tõusnud – see oli eelmisel aastal 67% aga igal aastal tõmmatakse vöö aina kõvemini koomale, et dividendi kasvatada. Samas on dividendimaksed olnud igal aastal kenasti kaetud rahavooga operatiivsest tegevusest.

Vaba raha energiaettevõtetel praegu pea üldse ei ole, pikaajalist võlga on ikka 100x rohkem kui raha aga vähemalt varasid on ikka ligi 2x rohkem alati olnud kui kohustusi. Iseasi, mida on üks torujuhe väärt kui üks pankrotistuv ettevõte seda maha parseldada tahab. ENB rahavoog on alati olnud ok, raha tootlus on 9% ja ärikasumi marginaal on kasvanud.

Põhiasjad, mida vaatan on tulude päritolu, raha, võlategur, rahavood, ärikasumi marginaal, dividendi maksete ajalugu, kas viimase krahhi ajal dividendi tõsteti, dividendi kasvumäär, EPS ajalugu vs aktsia hinna ajalugu ning aktsia hinna õiglane väärtus tehnilisest vaatepunktist vaadatuna. Vähem oluline on ESG skoor (hea meelega ostan nafta ja suitsuettevõtteid), P/E, P/B, kodulehekülje välimus ning juhtkonna tegevus oma kiriku kogukonnas.

Tehnilise analüüsi poole pealt, võrdlesin ENB aktsiat energiasektori ETF-iga, XLE, ja ENB paistab mulle tugevam kui XLE. Nädalagraafikul asuvad ENB suured libisevad keskmised kõik allpool ja hind on nüüd tagasi väärtustsoonis. Ei viitsi ootama jääda, kas paksu jooni testitakse ka, sama hästi võib sügisel alanud ralli ka jätkuda aga pidasin oluliseks seda, et ma ei valiks aktsiat, mis sektori keskmisega võrreldes kehvasti performib.

XLE ja ENB nädalagraafikud.

Kauplemisel olen märganud, et energiasektori aktsiad on viimasel ajal buuminud sellal kui enamus teisi sektoreid läbivad korrektsiooni. On olnud sellised paarikuulised episoodid, mil tehnoloogiast ja meditsiinist tõmmatakse raha välja ja siis on üles otsitud väärismetallid ning nafta. Viimase kuu jooksul on tehnoloogia jälle kõvasti buuminud, samas kui energiasektor on järgi andnud.

ENB päevagraafik. Hind leidis hiljuti 100-päeva liikuva keskmise peal toetust. Ideaalis mulle meeldiks kui hind seda veelkord puudutaks ja alles siis üles liiguks.

Ostu summaks kujunes 1001 dollarit ja haruldasel kombel olen koheselt pärast ostu 8 dollarit plussis. Dividendi hakkan saama korra kvartalis, esimene tuleb septembris $17, miinus maksud. LHV suunas mind ostuorderi eelvaatele liikumisel kohe ka W-8BEN vormi täitma, mis käis ühe klikiga. Teenustasu maksin $10.60. LHV röövis kõvasti valuuta konverteerimisel, sain 1 euro eest 1,168 usd aga turuhind oli sel ajal 1,178 usd, ehk siis 1€ eest võtab 0,01 usd endale ja 1000€ konveteerimise eest siis $10? :O Kas see nagu kallis ei ole vä? Kas ma arvutasin õigesti? IB-s maksan $1.92. Ma olen kuulnud, et on mingid kellaajad kui valuuta konverteerimine on LHVs kallim ja igaks juhuks ootasin paar tundi pärast USA börsi avanemist aga tundub, et sain üle küüru. Konverteerimise eest kaotasin 9€ (1%) ja aktsiate ostmise eest maksin $10,6 (samuti 1%). Ehk siis alustades 1000 euroga, saan lõpuks 981 euro eest aktsiaid.

Järgmine dividendiaktsia on mulle ka juba silma tegemas ja sedakorda kinnisvara valdkonnast aga enne ostu eelistan ära oodata väikese korrektsiooni sektoris, sest kui XLRE-d (kinnisvara ETF) vaadata, siis see on praegu ikka kõvasti üleostetud ja sealt vaatab vastu divergents.

Igatahes, esimene ost on tehtud ja edasi jääb siis üle vaid kahetseda.

Beebisammud.

Teine teema on see, et ma olen siin suvi läbi mõelnud, et ma olen enda arvates kogueg jube tubli olnud aga tegelikult valitseb mu finantsides ikka paras bardakk. Ma olen täna tagasi samas kohas kus ma olin sügisel pärast kodu ostmist, st. rahatu. Sel ajal kui teised käivad puhkusereisidel, pidin mina eelmisel nädalal välja käima suurema summa ühe õnnetuse tõttu ja ongi kogu suvi. Mul kulus selline summa 2 aastat tagasi kolmenädalasel reisil Lõuna-Ameerikas kus pea iga öö magasin erinevas airbnb korteris.

Kuna ma olen omadega nii põhjas ja enesetunne on räbal, siis mõtlesin, et miks mitte teha läbi Dave Ramsey beebisammud, mis ongi ju sekstarbeks loodud, et koguda rahapuhvrit, vabaneda võlgadest ja investeerida pensioniks. Hakkan neid lihtsalt otsast tegema ja jälgin kuidas enesetunne muutub.

Esimene samm on ju üsna lihtne – kogu 1 kilo raha kontole. Enne kui seda summat seal pole, on keelatud reisida, väljas süüa, woltida, šopata. Nagu Dave ütleb, siis rice & beans and beans & rice. Ja kui ots-otsaga on raske kokku tulla, siis tuleb kuu alguseks valmis teha eelarve, kus igal eurol on oma ülesanne. Ma arvan, et saan sellega augustis hakkama, elukaaslane on ka toetav, tahab teha säästukuu ja proovida ube riisiga.

Teine samm on nõks raskem. Mul on ainult üks võlg, mis ei ole kodulaen. See on õppelaen ja selle jääk on praegu kuskil 1500€. Laenugraafiku järgi maksan seda tagasi veel 2 aastat aga mulle ausalt öelda juba aitab ja peaksin saama selle likvideeritud oktoobris-novembris, sõltuvalt millised lisakulud sellega kaasnevad. Kui mul oleks mitu laenu, siis dept snowball metoodika järgi tuleks alustada summalt kõige väiksema laenu tagasi maksmisest ja teiste laenudega tuleks seni jätkata minimaalseid igakuiseid tagasimakseid. Ma selle mõttekust ei kommenteeri aga psühholoogiliselt olevat nii kergem kui laene on päris mitmeid (krediitkaardid, õppelaen, autoliising, kiirlaenud). Ma kujutan ette, et langen ise kiusatusse – kas maksta õppelaen tagasi või panna kolmandasse sambasse. Aga võibolla oleks ikkagi tore teha beebisammud läbi just sellises järjestuses nagu nad on. Siis ma olen kohe nagu päris katsejänes.

Kolmas samm tähendab minu jaoks kolme kuu kulutusi, ehk siis ligi 4000€ tuleks kokku koguda. Võibolla veebruari lõpuks saan sellega hakkama. Neljas samm on meie mõistes sissemaksed III sambasse. Viies samm tuleb läbida kui mul oleks täiskasvanud lapsi, siit hüppan kohe üle.

Kuues samm on kodulaenu tagasi maksmine. Nonii. Kuna mul on alla 2% intressiga kodulaen, siis selle tagasi maksmine ei ole matemaatiliselt mõistlik aga ma olen seda tagasi maksmise mõtet ikka juba pool aastat mõtelnud. Ma tahaksin tööl langetada oma koormust ja kauplemise karjääri ehitada ja seda oleks nii hea teha kui kodulaenu makset kaelas poleks. Keskmine beebisammude läbija maksab USA-s oma kodu tagasi 7-8 aastaga ja praeguse sissetuleku juures ma suudaksin seda teha umbes 10 aastaga. Selles suhtes, et ma tahangi olla imelik, tahan teistmoodi elada ja noorena rasked asjad läbi teha. Kui ma alles pensioniealisena saan kodu tagasi makstud (graafiku järgi 65. eluaastaks) ja alles siis hakkan iga kuu üle jäävast rahast jõukust koguma, siis on nagu hilja. Palk on selleks ajaks alla kukkunud ja kuigi kodu on tagasi makstud, siis raha ikka üle ei jää. Enamus ei taha ei nii mõelda, usutakse, et nagunii tuleb töötada surmani. Kui noorena jäid ettevalmistused tegemata, siis tuleb jah. Minu plaan oleks jätkaga igakuiste kodulaenu makstega (500€) ja lisaks panen veel 1000€ oma tare fondi kõrvale. Sellest fondist lubaksin teha kulutusi ainult kodu jaoks kui on vaja ehitada garderoobikappe, osta peegel või kardinad ning ühel päeval siis kodu ära maksta. Nagu õigele säästuhundile kohane, siis seni istuvad me riided Jyski 7 euristes korvriiulites ja peeglit kasutame liftis. Igatahes suht lahe oleks elada teadmisega, et 160 000€ maksnud kodu on laenuvabalt minu oma. Või kui vahepeal tekib vajadus hoopis kolida, siis on sellest rahast ka selles olukorras kindlasti abi.

Seitsmes samm, noh seda ma teen juba praegu ka. Ma ei hakka ju investeerimiskontolt raha välja kandma, investeerin selle lõpuni ära ja kui süda läheb härdaks siis annetan ka. Juulis annetasin näiteks katkiste kasside remondiks 50€. Aga laenuvabas elus on seda kindlasti ägedam teha.

Annan kindlasti iga kuu teada kuidas mul beebisammudega läheb ja tule tee minuga kaasa, siis on lõbusam.