Avasin oma ettevõttele Interactive Brokersi konto

Ma olen ka nüüd saabunud nende hulka, kes jätavad kõigile algajatele mulje, et seda investeerimise värki tuleb kunagi ikka jube keeruliselt teha, lausa juriidilise keha alt ja üldse miks ei võiks siis ikkagi rahulikult oma LHV kontol eraisikuna askeldada. Minule isiklikult andsid viimase tõuke panga suured tasud, mis Viisemannile au andes on mõistlik business, sest kui ma oleks ka pank, siis ma küsiks veel rohkem. Ma olen maksimalist aga kuna minu kodus rahast ei räägitud, siis seetõttu ma olen maksimaalne kooner.

Igaüks on kuulnud seda, et et ära teeni oma raha (ära maksa intresse) vaid pane raha end teenima (lase endale intresse maksta). Minu meelest on pankadega sama moodi, sa mõtled, et rikastud aga tegelikult rikastub hoopis pank. Pank küsib 1% tehingutasu ja 1% valuuta konveteerimise tasu. Kas sa tead veel kedagi, kes oleks täna nõus näiteks pensionisambasse sisenemise eest maksma 2% tehingutasu?

Ühel pühapäevasel hilisõhtul registreerisin ettevõtte ära ja esmaspäeval kinnitati ära. Nime valik oli juhuslik – avasin suvalisest kohast Peter Lynchi raamatu ja võtsin esimese sõna, mis nägin 😀 Ilus, eestipärane, sobib minu tegevusega väga täpselt ja ühtegi sarnast brändi ega nime polnud varem olemas ka. Ettevõtte tegevusalaks valisin selle investeerimisteemalise EMTAK koodi ja see ei põhjustanud ühtegi probleemi, keegi ei arva, et ma olen investeerimisfond. Närvivapustuse sain siis kui nägin, et riigilõivuks tuleb maksta 190 eurot. Ja saate aru, selle raha eest isegi ei kontrollita, kas minu poolt esitatud ettevõtte aadress reaalselt siin maamunal üldse eksisteerib, sinna vabatekstiväljale võib ju suvalisi asju kirja panna ja kohtuniku abi on käsitöö tõttu ilmselt alamotiveeritud ja alamakstud. Mis register see on, mida ei ole liidestatud Maa-ameti aadressi süsteemiga? Max Koonri register vä? Mis te arvate, kes avastas, et mu ettevõtte aadress on vigane? Kui sa veel ei oska arvata, siis loe edasi.

Järgmisena läksin oma ettevõttega LHV panga kliendiks 😀 Enne kui oma avaldusele kinnituse sain, tuli kliendihalduriga üks kirjavahetus pidada. Ta palus mul täpsemalt kirjeldada tegevusala ja selgitada kust pärinevad investeeritavad vahendid ja kuhu plaanin investeerida kui ettevõte on asutatud investeerimise eesmärgil ja muu sisuline äritegevus puudub. Ma vastasin täpselt nii nagu asjad on, et viin kogu oma investeerimis- ja kauplemisteevuse ettevõtte alla ja ettevõte hakkab investeerima USA börsiaktsiatesse. Jutu sisse viskasin ka mõned peenemad väljendid nagu ‘dividend growth investing’ ja Interactive Brokers, et nii keerulised sõnad muudaksid asja veenvamaks ja kiirendaksid protsessi. Ütlesin, et mul on 5 aastat kogemust ja füüsilise isikuna on see tegevus koormav ja kulukas. Tunnistasin ka, et esialgu annan oma ettevõttele omaniku laenu ja kõrvaltegevusena hakkab ettevõte konsultatsioone pakkuma. Igaks juhuks mainisin ka, et mul pole plaanis LHV eraisiku kontot tühjaks tõmmata. Seal istub mul ligi 10K väärtuses varandust ja mul päriselt ka pole plaanis seda näppida (see läheks liiga kalliks). Kirja ette ja taha lisasin igasuguseid ülevoolavaid viisakusi ja siis varsti oligi konto avatud.

Selleks ajaks oli juba nädala keskpaik. Järgmisena leidsin, et nüüd oleks aeg LEI kood osta. Tagantjärgi mõeldes oli see õige otsus, sest ettevõtte nimel võiks olla vähemalt üks arve, enne kui IBs kontot avama minna. Alguses ma esitasin IBs ettevõtte aadressi tõestuseks panga konto väljavõtte, seal on aadress nurgas olemas aga millegi pärast see IB-le ei sobinud. Eraisiku aadressi kinnituseks sobis see aga väga hästi. Siis esitasin LEI koodi arve ja see sobis. Võibolla oleks nad aksepteerinud ka seda kui ma oleksin teenustasu eest küsinud LHV-st väljavõtte ettevõtte aadressi kohta aga selle küsimine maksab raha. Eraisiku aadressitõestuse saab küsida ka omavalitsuselt, Tallinna kodukal on avalduse vorm olemas. IB-s küsitakse seda aadressi tõestust ka erinevatest allikatest, et nt soovitakse ühte bank statementi ja teist utility billina. Siis ei saa mõlemasse bank statementi üles laadida. Igatahes, et LEId osta, siis selleks andsin kõigepealt ettevõttele 100€ laentsi. Lihtsalt kandsin raha üle, selgitusega “Omaniku laen” ja mingit laenudokumenti pole ise endaga vormistanud. Eks kunagi näis, kas sai õigesti. Pidulik tunne oli igatahes küll. Koodi ostsin LEI Registrist ja see oli neljapäevaks olemas.

Reede õhtul hakkasin IB-sse dokumente esitama. Laupäeval puhkasin ja siis pühapäeva õhtul jätkasin.

Kõige keerulisem oli W-8BEN täitmine, mida ma ei oleks suutnud iseseisvalt teha aga õnneks on LHV selle ette ära teinud. Keerukuselt järgmine oli Proof of Authorization to Open Account – selle jaoks tuli vorm välja printida ja oma käega allkiri alla panna. Kuna mul endal seda printimise masinat ei ole, siis pidin selle laskma oma ämmal välja printida aga ega see niisama ei tulnud. Vastutasuks pidime talle üles seadma kohvimasina ja õpetama kuidas seda kasutada, seinale tuli panna kaks Ikea riiulit ja kasulikeks ostudeks tuli tunnistada ka jõulukingid, mida ta oli juba varakult oma sõbrantsidele soetanud. Üheks oli päikesepatarei, sest elekter on kalliks läinud… Luban teil minu näos olnud valugrimassi elavalt ette kujutada. Igatahes, ämm oli natuke ähmi täis ja lasi mu IB paberid kogemata A3 suurustele pabertele. Põhimõtteliselt oleks A3 ka sobinud kuna need tuleb täidetuna üles pildistada aga natuke ebamugav olnuks neid seljakotis tassida 😀 Kui muidu on IB-s igal pool allkirjaks minu ees- ja perekonnanimi (ilma täpitähtedeta) siis natuke mõtisklesin, et kas sel paberil peaks olema ka siis minu nimi või panen ikkagi oma päris allkirja. Otsustasin panna päris allkirja (sellise nagu on minu isikut tõendaval dokumendil) ja seda sinise pastakaga. Pärast sain teada, et täpselt nii tulebki teha, nii et kogemata läks õigesti. Proof of Registrationi keevitasin kokku Äriregistri väljavõtetest, tõmbasin sealt alla 3 PDFi ja liimisin üheks kokku (General information, Beneficial owners, General and personal data kus on näha osakapitali suurus). Kirjas polnud seda, et olen 100% omanik aga seda ei küsitud kah. Vajadusel oleksin teinud pildi registris olevast suurest sinisest piruka diagrammist kus on näidatud minu nimi ja 100%.

Järgmiselt oli kõige keerulisem selfie tegemine. Väänlesin pool õhtut hämarduva toa seina ääres nii et valgus näolt vastu ei läigiks ja samas kotid silma alla ei tekiks. Näo juures hoidsin enda id kaarti ja üritasin seda fookuses hoida. Tegin mõned klõpsud ära aga siis avastasin, et pildid tuleb teha hoopis IB äpiga. Akrobaatika tund algas uuesti ja seekord tuli kuidagi eriliselt väänata oma pöialt, sest ma ei ulatunud hästi IB äpi pildistamise nupuni. Minu isiku proof of addressiks esitasin pdfi Swedbanki kuu konto väljavõttest. Kasutasin Swedbanki oma igaks juhuks, sest paari nädala eest küsis IB minu eraisiku kontol aadressi tõestust ja siis tookord õnnestus mul esitada ka just Swedbanki väljavõte.

Directors listiks esitasin selle sama registrikaardi väljavõtte ja Proof of Ownership esitasin registrist Beneficial owners väljavõtte. Kõik sobis. Siis saatis üks hindu, kelle nimi on Hitesh, emaili kolme küsimusega: kust on mu raha pärit, kes on mu praegune ja mu eelmine tööandja ja kas ma kirjeldaksin oma ettevõtte konsultatsioonitegevust lähemalt. Selle viimase puhul ma vaatasin et ma ei mainiks sõnu nagu “finants”, “aktsia” jms kahtlast. Selgitasin, et mu ettevõtte kliendiks on eesti füüsilised isikud, esmajärjekorras friends and family, kellega ma teen videokõnesid ja arutan teemadel kuidas säästa raha, mis on eelarve, kuidas vabaneda võlgadest, mis on hädaabifond, milliseid eesti seadusi peab tundma kui on soov investeerimisega alustada ja … kuidas avada IB-s kontot 😀

Siis andsin uuesti oma ettevõttele laenu, et IB konto ära rahastada. Raha saatsin vist reede õhtul ja esmaspäeval oli olemas.

Natuke aega oli siis vaikne, soovitan iga päev vähemalt korra kontole sisse logida, sinna hakkas ilmuma uusi nõudeid igasugustest dokumentidest ja need tulevad sinna mitu tundi enne kui saabub nõudlik email, mis ütleb, et kule sa pead veel dokumente saatma. Mulle tekkisid nädalase ootamise jooksul veel sellised nõudmised:

Ülemised kolm olid minu emaili vastused. Company charti kohta olen ma kuulujutte kuulnud küll aga ei uskunud, et seda mult nõutakse. Võtsin Painti lahti ja joonistasin sinna ühe risttahuka. Panin sinna oma molli juurde, oma nime ka ja “Owner”.

Kleepisin oma võimsa organisatsiooni struktuuri wordi dokumenti ja kirjutasin lehe nurka oma ettevõtte nime. Isegi registrikoodi ei pannud, unustasin ära. Pole ju harjunud oma nime juurde ka iga kord isikukoodi kirjutama. IB keskkonnas kirjutasin kõikide dokumentide üles laadimisel alati selgitavad kommentaarid juurde, selle juurde kirjutasin “This is me. My small business”. IB oli väga rahul.

Siis hakkas nagu tunduma, et kohe läheb konto lahti, kõik dokumendid olid IB-s rohelised ja ma olengi nii äge. Aga päris nii ei läinud, Hitesh saatis mulle hoopis uue kirja:

Please clarify the Principal Place of Business address mismatch between the registry documents and CAST.

Mõtlesin, et dafak see CAST on? Hakkasin kõiki dokumente läbi käima, mida ma esitanud olin ja avastasin esmalt, et mõnel dokumendil on aadressist sõna ‘tn’ puudu. No, et seal on ju vahe kas ma elan Puu tn 6 või Puu 6. Pangaväljavõttel oli tn puudu ja LEI koodi arvel oli ka tn puudu. Ise olin igale poole valesti sisestanud, noh. Järeldasin, et ta vaatab aadresse, mis ma ise olen IBs käsitsi sisestanud, mis on panga väljavõtetel ja võrdleb sellega, mis on Äriregistris (kus peaks asuma püha tõde). Äriregistris oli tn olemas aga ehmatasin end püksatuks, sest postiindeks oli seal vale. Brauser täidab automaatselt ju neid lahtreid kui sa lased ja mul oli sattunud sinna mu üürika postiindeks 😀

Pühapäeval esitasin Äriregistris avalduse uue korrektse aadressiga ja esmaspäevaks oli Tartu Maakohus selle kinnitanud. Siis kirjutasin Hiteshile pika vastuse, et sorry, registris oli postiindeks vale, ma lasin selle parandada ja Tartu Land Court bla bla kinnitas ära. Ja siis sorry, et tn oli ka puudu siit ja sealt, et formaalne kuju on ikka Puu tn 6. Laadisin IB keskkonnas tagasi lükatud dokumendi juurde üles uue väljavõtte Äriregistrist. Esmaspäeva hommikul (USA aja järgi) saabus õnnitlus IB konto avamise puhul. Oleks võinud olla pidulikum õnnitlus aga mul on päris hea meel, et sellest aadressi pusast nii kähku välja ujusin. Hitesh oleks võind vabalt öelda mulle et go fck yourself ja sundida mind kõike uuesti algusest peale tegema. Ta saatis mulle oma kirju alati öösiti ja minu vastused laekusid talle ka ilmselt tema öösiti ja kui ma nüüd endal lahti sain, siis kuidagi soe tunne jäi sisse, mis siis et meie romantiline suhe sellega läbi sai.

Sain konto avatud täpselt ühe nädalaga (selle sisse jäi 2 nädalavahetust). Järgmiste sammudena seadistasin konto ära (Account settings ja User settings tuleb läbi käia) ja lisasin kauplemisõigused. Aktsiaid kohe veel osta ei saa kuna neil läheb LEI koodi kinnitamisega veel üks päev aega. IB saadab hiljem veel ühe nõudliku kirja, et sul on LEI kood sisestamata ja URGENT-URGNENT aga ma olin nii väle, et mul oli juba mitu tundi varem kõik avaldused tehtud ja numbrid sisestatud. See URGENT kiri tuleb ikkagi, nii et ära lase end sellest häirida.

Kokku võtaksin selle nii, et noh, minu doktorikraadist piisas, et ettevõtte IB konto iseiseisvalt ära teha. Kui sul on vaja abi ja siit postitusest vastust ei leia, siis vihjeks nii palju, et mu ettevõte on nõus konsulteerima. Teine variant on, et teed omale ka doktorikraadi. Vaata ise.