2022 kokkuvõte

Detsember

  • aktiivne tulu 6463 eur
  • passiivne tulu 36.9 eur
  • kulud 4796 eur
  • säästsin sissetulekust 1704 eur (26%)

Detsembrist meenuvad sellised asjad nagu uuel töökohal alustamine, karate laager, kolm jõulupidu (minu kolleegidega, mehe kolleegidega ja perega). Siis päris palju jutustamist oli ka – Äripäeva podcastis ning minu ja Marini podcastis… Ise ka ei oleks arvanud, et aastat selliste sõnadega lõpetan…who is this person?? Aga lõpuks ei pidanud enam organism sellele stressile vastu ja jäin kuu viimastel päevadel koroonasse. See oli pill pika ilu peale, sest viirus levis nii kontoris kui ka pere jõululauas. Õnneks on haigus kerge kuluga, voodipäevi pole olnud aga töölt ära olen ikka. Nüüd olen ma siis oma elu jooksul kaks korda haiguslehe võtnud – mõlemad korrad samal aastal ja sama haiguse tõttu. Ahjaa, ma jätsin detsembris ühe korteri ka ostmata, kinnisvaraturu muutunud meelsust arvestades jäid antud objekti riskid lihtsalt liiga kõrgeks.

Detsembrisse tuli, ütleks, et esimest korda, inimväärne palk, 6463 eurot. See on tõesti minu absoluutne palgatöö rekord! Sellega saab juba restode ja poodide uksi kulutama minna küll. Kuna minu pere jõulukingitusi omavahel ei teinud, siis kogu raha kulus ainult minu enda peale. Et elada oma olevikku ja ühtteist saatsin ka oma tulevikku. Ostsin natuke elektroonikat, mida järgmised 5-7 aastat siis loodetavasti ostma ei pea ja maksin ära mõne aastamaksu, sest kuutasu kaupa on kallim ja saan nii järgmisel aastal igakuiseid kulusid väiksemana hoida.

Lisasin detsembris portfelli uut raha 1947 eurot. Sellest 1400 eurot läks 3. sambasse, 210 jõudis 2. sambasse, 300 läks ettevõtte portfelli ja ligi 37 eur reinvesteerisin dividende. Kuude kaupa oli investerimismaht selline:

Olin tubli ja sellist tulemust meeldib mulle vaadata. Seekord läks õnneks 3. samba ajastusega kui lisasin detsembris hästi suure osa 6000st eurost saades aasta soodsaimate hindadega diili. Mitte, et see 30-aasta perspektiivis oluline oleks, muidugi.

Tagasivaade aastale

Sarnaselt 2021-aastale võiks öelda, et mõne koha pealt oli 2022 ikka päris keeruline aasta aga kindlasti oli see väga kõva arenguaasta. Olid mõned asjad, mis tekitasid suuremaid ebameeldivusi aga palju asju, mis pakkusid rõõmu. Kui ma peaks välja tooma, mis mind sel aastal kõige rohkem arendas, muutis ja tagant tõukas, siis need olid inimesed, kellega ma tuttavaks sain ja reaalselt läbi käima hakkasin.

Kuni 2022 aasta keskpaigani ajasin ma neid rahaasju siin üksinda koos anonüümsete lugejatega aga siis ühel päeval sain fännikirja Annelilt, kes aga nagu selgus, on Naisinvestorite klubi õpijuht. Sealtkaudu tuli mu ellu veel palju inimesi, kes on õpetanud mulle enesepeegeldamist ja kontseptuaalset mõtlemist raha, karjääri, enesearengu, säästva eluviisi, unistamise, finantsvabaduse ja paljudel muudel teemadel. Mu elus ei olnud enne selliseid inimesi, kellega analüüsida kuidas teadlikult x asjas kasvada, kuidas panna toimima abielu mitmekordse sissetuleku erinevusega paari korral, kuidas teadlikult jagada kooselus unpaid labor, kuidas kortereid osta kord aastas ilma laenuta, miks me ikka veel ainult 7k kuus teenime, mida teha kui portfelli eesmärk (veerand miljonit) ei tulnud sel aastal täis – kas me ikka mõõdame eesmärke õigesti. Samuti on põnev arutada staarinvestorite otsuseid ja ämbreid, grindida üksteise aktsiaoste (a’la milleks sa seda Madara aktsiat ikka omad), elada kaasa ja õppida sellistest probleemidest, mis tekivad investoritel, kes on 10-15 aastat investeerinud – nende portfelli koguneb ikka igasugu hallitavat kraami kui aktiivset kevadpuhastust ei tee. Suur-suur aitäh, et mulle otsa julgete vaadata, minul on teilt kõigilt palju õppida, loodan, et olen suutnud ise midagi tagasi ka anda.

Rahavood

Aasta eesmärk oli tõsta aktiivset tulu 300 euro võrra (kätte laekuv raha), peaaegu ei õnnestunudki kuni ma end päriselt liigutama hakkasin ja oma oskustele täpsema rakenduse leidsin. Huvitav pööre tegelt, sest kunagi aitas IT mul investeerima hakata ja nüüd aitas investeerimine maakleri juurde tööle saada. Siit edasi on siis fondihalduri amet 😀 Aga aktiivset tulu peaks 2023. aasta jooksul igakuiselt kätte laekuma siis 600+ euro võrra rohkem.

Ma vaatan tulude mõttes pikajalist portfelli kauplemise tegevusest eraldi. Passiivse tulu eesmärk oli selleks aastaks 2000 eurot. See ei tulnud napilt täis. Pikaajaline portfell tõi dividende, intresse, renditulu ja müügitulu 1522 eurot, jämedalt teeb see kuu peale siis 126 eurot magades teenitud raha. Järgmiseks aastaks tundub mõistlik uuesti 2000 euro piiri püüda. Aastate kaupa näeb passiivse tulu laekumine selline välja:

Kui passiivse tulu hulka arvestada ka 3. samba maksutagastus ja mõned kauplemistulud, siis on keskmiselt 244 eurot kuus mulle magades taskusse roninud. Seda järgmine joonis näitabki. Unistus oleks, et passiivne tulu asendab kunagi aktiivse tulu aga jooniselt näha, olen sellest unistusest päris kaugel, eksole. See roosa ei pea jõudma nüüd muidugi sama kõrgele kui roheline aga arvestades mu kulusid siis 2k juurde oleks teda vaja kasvatada küll. Uhh, kui palju tööd on veel ees!

Säästmine

Palgatöölisena on säästmine tulude tõstmise kõrval endiselt kõige oluline asi. 2022 aastal lubasin, et püüdlen stabiilsema säästumäära poole ja säästan 50% tuludest. Kui luubiga vaadata siis säästumäär oligi stabiilsem ja kõrgem oli ka aga päris poolt kõigist tuludest oma taskutesse panna ei suutnud. Kui 2021 oli säästumäär 37%, siis 2022 oli 42%. Sellega läheb aasta kordamisele, sest 2020 säästsin samuti 42%.

Aastaga läks netopalgast säästudesse kirja 16 166 eurot ja sellest 15 623 eurot suunasin reaalselt investeeringuteks (aktsiad, võlakirjad ja 3. sammas). See on võrreldes 2021. aastaga väga suur erinevus, sest tookord suutsin investeerida ainult pooled oma säästudest.

2023. aastal on taas oodata regulaarseid sissetulekuid ja ebaregulaarseid väljaminekuid. Küll aga ma pean ütlema, et sissetuleku tõusuga kipub elatustase ka ikka väga kergelt tõusma ja selle takistamiseks tuleb aktiivselt energiat kulutada, tähelepanu suunata ja teadlikult tarbida.

Minu tulud olid 2022 keskmiselt 3261 eurot kuus, 2021 aga 2514 eurot kuus. Kulud olid 2022 keskmiselt 1914 eurot kuus ja 2021 olid 1545 eurot. Seega kui aastaga tõusid kuised tulud keskmiselt 743 euro võrra, siis kulud kasvasid 369 euro võrra ehk kaks korda aeglasemalt. Õnneks üldpilt on hea aga ega ma eriti aru küll ei saa, miks mu kulud nii suured peavad olema, nagu oleks mingi autoomanik.

Portfell

2022. aastaks olin investeerimismahu eesmärgiks seadnud 20 000 eurot aga reaalsuses läks raha tööle 18 101 eurot (selle sees on laekumised ettevõtte IB kontole, 2. ja 3. sambasse, eraisiku aktsiakontole, reinvesteeritud dividendid ja intressid). Vägev värk, see summa oli 2018. aastal veel minu aasta palk (siis ma töötasin ka IT-s). Eks ma püüan meeles pidada, et mida rohkem ma ise ettevõtte dividendiportfelli juurde panen, seda lihtsamaks investeerimine läheb, sest laekuvate dividendide reinvesteerimine on iseeneselik, toimub peaaegu märkamatult ja ei vähenda mu pangakonto saldot.

Ettevõtte portfell on mul puhtalt IB-s ja selle aastane tootlus (MWT) eurodes oli -14.72%. Alljärgneval pildil on minu tootlus sinise joonega ja võrdluseks on toodud roheline indeksi joon, mis näitab, et mis oleks kui. Aga oleksite kohta öeldakse teate küll mida 🙂

2021. aasta lõpus lootsin, et suudan 2022 teha pivoti ka oma kauplemises aga tegelikkuses tegelesin ma sellega nii vähe, et seal mingeid muutusi ei ole tulnud. Uuel aastal võtan selle valdkonna uuesti fookusesse ja sean esimest korda selged eesmärgid.

Kui ma ettevõttega alustasin 2021. aastal, siis oli mul unistus viie aastaga 100k-ni jõuda. 2022 ei aidanud börs üldse kaasa, ma olen 14 700 eur IB portfelli sisse kandnud aga börs haukab koguaeg osa mu rahast ära ja portfelli väärtus on praegu reaalselt vähem kui 12k. Aga ussikest on ka tore vaadata:

Jaanuaris teeb riik piraka sissemakse teise sambasse, päris hea ajastus vähemalt aga sammas oleks tänseks ikka suurem kui makseid ei oleks vahepeal katkestatud. Riigi poolsed maksed olid peatatud ajavahemikus 01.07.2020 – 31.08.2021 ja sel ajal oli minu 2. samba tootlus 27%.

Lisaks sissemaksetele läheb kompenseerimisele ka saamata jäänud tootlus aga tootlust mõõdetakse perioodi 1.07.2020 – 31.12.2022 kohta ja võetakse keskmine kõikidest fondidest. Sel perioodil oli minu samba tootlus 6%.

Minu varade väärtus läks aasta lõpuks lukku, kodu arvesse võtmata, 44 574 euro peal.

Järgmisena on mul plaanis läbi mõelda oma portfellistrateegia ja panna see ka kirja. Mõtlen läbi tegevusplaani, et aastaks 2032 jõuda oma esimese portfelli eesmärgini, milline on mu plaan kasvatada portfelli, milline on portfelli struktuur, millistes summades ma investeerin ja kuhu, kuidas hangin investeeritava raha, kui palju on mul maksimaalselt üksikaktsiaid, millistel turgudel üksikaktsiad asuvad, milline on mu ideaalne meelerahufond, milline on kauplemise roll minu strateegias, millist eesmärki kannavad mu portfellis eri varaklassid ja miks nad on just sellised (kuidas seotud mu elu plaanidega), kuidas kavatsen portfellist elada, kellega plaanin mõtteid vahetada portfellist elamise teemal, jne.

Edukat uut aastat kõigile ja toredat börsiliu jätku!